Styropian jest to polska nazwa handlowa dla spienionego polistyrenu.

Skrót EPS pochodzi od Expanded PolyStyrene, czyli ekspandowany polistyren.

Styropian nie starzeje się, nie butwieje i nie gnije, a tym samym nie stwierdzono zjawiska zanikania w wyniku naturalnego starzenia.

Gęstość styropianu warunkuje stopień spienienia granulek polistyrenu oraz niewielkie pustki powietrza powstałe podczas łączenia komórek (ich liczba i wielkość).

Aby wyprodukowany styropian został dopuszczony jako materiał izolacyjny w budownictwie (w obszarze Unii Europejskiej), należy przeprowadzić badania jego palności zgodnie z normą EN 13501-1. Styropiany posiadające Euroklasę E są dopuszczane do zastosowań w budownictwie jako tzw. samogasnące. W tym celu przy produkcji dodaje się retardanty palenia, takie jak np. HBCD.

Styropian może być i jest ponownie używany i przetwarzany, a „zawartość energetyczną” można odzyskiwać. Istnieje wiele możliwości gospodarki odpadami obejmującej wstępną redukcję, ponowne użycie oraz przetwarzanie mechaniczne.

Specjalny szczep bakterii pseudomonas putida może pomóc w przemianie styropianu w użyteczny, przyjazny dla środowiska plastik, redukując tym samym wpływ trudnych do przetworzenia śmieci na środowisko.

Styropian jest stosowany do ocieplania budynków od ponad pół wieku.

Realizacja nietypowych zamówień

Dla naszych klientów oferujemy możliwość produkcji płyt w nietypowych wymiarach pod indywidualne zamówienie (do 4,5 m długości).

Wsparcie

Zapewniamy stałe wsparcie naszych doradców oraz indywidualne podejście do każdego klienta.