Porady eksperta

Czy wiesz że…?

Styropian jest to polska nazwa handlowa dla spienionego polistyrenu.

Skrót EPS pochodzi od Expanded PolyStyrene, czyli ekspandowany polistyren.

Styropian nie starzeje się, nie butwieje i nie gnije, a tym samym nie stwierdzono zjawiska zanikania w wyniku naturalnego starzenia.

Gęstość styropianu warunkuje stopień spienienia granulek polistyrenu oraz niewielkie pustki powietrza powstałe podczas łączenia komórek (ich liczba i wielkość).

Aby wyprodukowany styropian został dopuszczony jako materiał izolacyjny w budownictwie (w obszarze Unii Europejskiej), należy przeprowadzić badania jego palności zgodnie z normą EN 13501-1. Styropiany posiadające Euroklasę E są dopuszczane do zastosowań w budownictwie jako tzw. samogasnące. W tym celu przy produkcji dodaje się retardanty palenia, takie jak np. HBCD.

Styropian może być i jest ponownie używany i przetwarzany, a „zawartość energetyczną” można odzyskiwać. Istnieje wiele możliwości gospodarki odpadami obejmującej wstępną redukcję, ponowne użycie oraz przetwarzanie mechaniczne.

Specjalny szczep bakterii pseudomonas putida może pomóc w przemianie styropianu w użyteczny, przyjazny dla środowiska plastik, redukując tym samym wpływ trudnych do przetworzenia śmieci na środowisko.

Styropian jest stosowany do ocieplania budynków od ponad pół wieku.

Jak powstaje styropian?

Na proces produkcji styropianu składa się na kilka etapów:

 

  • Spienianie - granulat poddaje się działaniu pary wodnej i wysokiej temperatury. Powstaje gaz pentan, który powoduje, że perełki pęcznieją nawet 30 razy.
  • Sezonowanie – Spienione granulki transportuje się do specjalnych silosów, gdzie są sezonowane przez kilka godzin. Dzięki temu stabilizuje się ich struktura.
  • Formowanie bloków - wysezonowane perełki trafiają do maszyny, która ponownie pod wpływem pary i wysokiej temperatury formuje z nich wielkie prostopadłościany. W tej fazie można kontrolować gęstość powstałego półproduktu, regulując ilość materiału poddawanego blokowaniu w maszynie.
  • Sezonowanie bloków - półprodukt jest ponownie sezonowany w celu osuszenia i ustabilizowania. Po kilku tygodniach blok trafia na linię technologiczną, gdzie jest cięty na płyty o odpowiedniej grubości.

Zalety styropianu

  • lekki nie obciąża istniejących konstrukcji budynku
  • nieszkodliwy dla zdrowia człowieka
  • ekologiczny technologia produkcji nieszkodliwa dla środowiska
  • samogasnący gaśnie sam po usunięciu źródła ognia
  • łatwy w obróbce za pomocą najprostszych narzędzi łatwo go docinać i montować
  • przepuszczający parę wodną nie powoduje gromadzenia się wilgoci w ścianach
  • odporny na wodę, wodę morską, roztwory soli, wapno, cement, gips, anhydryt, ług potasowy, amoniak, wodę wapienną, mydło, 30% kwas solny, 50% kwas azotowy, 95% kwas siarkowy, sole, nawozy, lepik asfaltowy, alkohole, farby wodne, szkło wodne, glikol dwuetylowy, izobutanol, izopropanol, kleje poliuretanowe itd.
  • korzystny cenowo w stosunku do innych materiałów izolacyjnych
  • ekonomiczny Używając dobrej jakości styropianu można ograniczyć koszty ogrzewania
    nawet o 74%.

Jaki styropian wybrać?

Na budowlanych forach internetowych możemy znaleźć wiele zapytań dotyczących wyboru najlepszego styropianu. Początkujący inwestorzy pytają tych doświadczonych, który styropian będzie w najlepszym stopniu odpowiadał ich potrzebom. Aby to Państwu ułatwić przygotowaliśmy szereg informacji, dzięki którym bez zawahania uda się wybrać ten najlepiej spełniający indywidualne wymagania spośród gamy produktów naszej firmy.

 

Przy zakupie styropianu przede wszystkim należy zwrócić uwagę na:
  • dokumentację, znajdziemy w niej oznakowanie, wagę, oraz informację o badaniach styropianu;
  • współczynnik lambda (λ), czyli współczynnik przewodzenia ciepła, im niższa wartość λ tym lepsze właściwości termoizolacyjne;
  • zastosowanie styropianu, każdy producent styropianu posiada w swojej ofercie różne rodzaje styropianów: do ocieplenia ścian, podłóg, dachów oraz fundamentów. Szczegółowy opis naszych produktów znajdą Państwo w zakładce Produkty .

 

Dobór grubości styropianu do materiału, z którego zbudowana jest ściana
  • Gazobeton - powstaje z piasku, cementu, wapna i wody. Beton komórkowy pozwala na wykonanie ściany jednowarstwowej o współczynniku przenikania ciepła U = 0,3 W /(m2•K). Jest to zatem materiał o bardzo dobrych właściwościach termoizolacyjnych, dodatkowo jest wytrzymały na ściskanie i łatwy w obróbce. Można go stosować do wykonywania warstwowych ścian zewnętrznych z warstwą izolacji cieplnej ze styropianu do 12 cm grubości. Grubsza warstwa izolacyjna ze styropianu nie jest w tym przypadku konieczna.
  • Cegła, pustaki, ceramika poryzowana - materiały ceramiczne powstają z gliny. Cechuje je trwałość i solidność wykonania a przez to są trudne w obróbce i łatwo nasiąkliwe. Wykorzystuje się jej do budowy ścian warstwowych doskonale izolujących ciepło. W przypadku ceramiki poryzowanej nie wymaga stosowania grubej izolacji termicznej ze styropianu - maksymalnie do 10 cm.
  • Bloczki silikatowe - najczęściej stosowany materiał budowlany do wnoszenia ścian wewnętrznych i zewnętrznych budynków ze względu na swoją cenę. Jednak współczynnik przewodzenia ciepła dla tego rodzaju materiałów jest dość duży, a co za tym idzie, wymaga solidnego docieplenia ze styropianu. Najczęściej stosowanym jest styropian o grubości 15 cm.

 

SUCHO vs. MOKRO
  • Ocieplenie ścian metodą lekką mokrą (tzw. BSO lub ETICS)

Ocieplanie ścian od zewnątrz metodą lekką mokrą (zwaną obecnie BSO lub ETICS) to najpopularniejszy sposób. Oczyszczone i zagruntowane ściany okleja się wówczas materiałem ociepleniowym (najczęściej wełną lub styropianem), wykonuje na nim warstwę zbrojoną z zaprawy, wewnątrz której zatapia się siatkę zbrojącą z włókna szklanego, i układa tynk cienkowarstwowy.

  • Ocieplanie ścian metodą lekką suchą

Ściany możemy też docieplić metodą lekką suchą. Materiał termoizolacyjny jest wtedy łączony ze ścianami mechanicznie – przy użyciu specjalnych kołków. Elewację buduje się z materiału „suchego” – desek, paneli PCW, kształtek betonowych bądź ceramicznych, paneli bakelitowych albo drewnopochodnych, ze stali z płyt cementowo-włóknowych.

Sposób łączenia materiału ze ścianą bywa różny. Raz odbywa się to za pośrednictwem drewnianego bądź stalowego rusztu, a innym razem służą do tego specjalne uchwyty i listwy. Metoda jest ściśle powiązana z materiałem elewacyjnym i jest to zazwyczaj opatentowany system danego producenta.

Podczas ocieplania starych ścian trzeba też wziąć pod uwagę ich stan techniczny. Muszą być nośne, aby utrzymały ciężar ocieplenia i warstw elewacyjnych. Czasem niezbędne jest skucie tynku lub ustabilizowanie go specjalnymi kołkami o bardzo szerokich tarczach. Ściany przed ocieplaniem muszą być suche i pozbawione wszelkich śladów korozji biologicznej (pleśni, grzybów, glonów).

Niekiedy docieplanie ścian należy więc poprzedzić mozolnymi pracami osuszeniowymi i odgrzybianiem.